רחובות על שם נשים מפורסמות

חזרה למפה הראשית

'חזרה לרובע טו

רחוב אנ‏ה פרנק - נקרא על שם נערה יהודייה ילידת הולנד, שזכתה לפרסום עולמי בגלל היומן האישי שכתבה בתקופת השואה, ובו תיארה את חיי היום-יום במחבוא. אנה נספתה במחנה השמדה ברגן בלזן. היא הפכה סמל לילדי היהודי הנרדף. הבניין באמסטרדם, שבו היא התחבאה עם משפחתה, משמש היום כמוזיאון ונקרא "בית אנה פרנק".

רחוב אסתר המלכה - נקרא על שם גיבורת מגילת אסתר, היא הדסה בת אביחיל, אחייניתו של מרדכי היהודי. אסתר היתה אשת אחשוורוש מלך פרס, והיא ניצלה את מעמדה כדי להציל את עמה מידי המן הרשע.

שדרות ארבע האמהות - השדרה נקראת על שם ארבע האמהות של האומה: שרה, רבקה, רחל ולאה.

רחוב בבה אידלסון - נקרא על שם מנהיגה של תנועת הפועלים בארץ ישראל. הייתה ממייסדות "מועצת הפועלים" ומזכירתה הכללית (1974-1930), חברת כנסת (1968-1949) וסגנית יו"ר הכנסת (1961-1955).

רחוב ברוריה - נקרא על שם בתו של ר' חנינא בן תרדיון ואשתו של התנא רבי מאיר. היא האישה היחידה בספרות התלמודית שדעותיה בהלכה נתקבלו על דעת חכמי זמנה. נודעה בלמדנותה ובבקיאותה בתורה, וכן בצדקותה המופלגת.

רחוב דבורה הנביאה - נקרא על שם הנביאה והשופטת מתקופת השופטים, אשר כונתה בשם "אשת לפידות". דבורה נחלה ניצחון מפורסם במלחמה נגד מלך חצור, ושירת הניצחון שלה - "שירת דבורה" (שופטים ה) - היא מהמפורסמות שבשירי המלחמה הקדומים במקרא.

רחוב חולדה הנביאה - נקרא על שם נביאה מתקופת יאשיה מלך יהודה. יאשיה פנה אליה כדי לשמוע מפיה את דבר ה' (מלכים ב כב, יד; דברי הימים ב לד). נבואת הפורענות שלה עוררה את העם לשוב בתשובה. לפי המסורת קברה נמצא בהר הזיתים.

רחוב יוהנה ז'בוטינסקי - נקרא על שם אשתו של זאב ז'בוטינסקי, מנהיג והוגה דעות ציוני, סופר ועיתונאי, יליד רוסיה.

רחוב יעל - נקרא על שם אשת חבר הקיני (שופטים ד, יז - ה, כד), שהרגה את סיסרא, שר צבא יבין מלך חצור, וכך סייעה לניצחונם של שבטי ישראל על הכנענים ובעלי בריתם.

רחוב לאה גולדברג - נקרא על שם משוררת, מספרת ומבקרת של ספרות עברית, ילידת פרוסיה (1970-1911). הצטיינה כמתרגמת לעברית של יצירות מופת מן הספרות האירופאית. כתבה ספרי ילדים לרוב, ביניהם: "ידידי מרחוב ארנון", "מה עושות האיילות?" "צריף קטן", "דירה להשכיר" - ספרים שהיו פופולריים מאוד בקרב הילדים.

רחוב מלכת שבא - נקרא על שם מלכה מארץ שבא, שביקרה בירושלים כדי לנסות את שלמה המלך בחידות, העניקה לו מתנות והוא השיב לה. במסורת היהודית נרקמו סביב ביקורה אגדות וסיפורים.

רחוב מניה שוחט - נקרא על שם אשתו של ישראל שוחט, מייסד ארגון "השומר". מניה נולדה ברוסיה ופעלה שם בחוגים מהפכניים. בארץ ישראל היא נמנתה עם מקימי גדוד העבודה, היתה בין מייסדי "השומר", פעלה בהגנה ובליגה לאחוות יהודים-ערבים והיתה בין מייסדי קיבוץ כפר גלעדי.

רחוב מרים הנביאה - נקרא על שם מרים בת עמרם ויוכבד משבט לוי, אחות משה ואהרן. לאחר קריעת ים סוף יצאה מרים בתופים ובמחולות. הנביא מיכה ראה בה שליחת ה'.

רחוב נעמי - נקרא על שם אחת הדמויות הראשיות במגילת רות, אשתו של אלימלך האפרתי, שירדה עמו ועם שני בניה, מחלון וכליון, למואב. לאחר מותם, מששבה לארץ ישראל, נתלוותה אליה רות כלתה, אלמנת כליון.

רחוב עליזה בגין - נקרא על שם רעייתו של ראש ממשלת ישראל, מנחם בגין ז"ל, שהיה לוחם מחתרת ומדינאי ישראלי.

רחוב רות המואבייה - נקרא על שם גיבורת מגילת רות, בת מלך מואב שנתגיירה ונישאה לכליון בן אלימלך האפרתי שישב במואב. במות בעלה וחמיה נשארה נאמנה לנעמי חמותה, עזבה את מולדתה ושבה עם נעמי לארץ ישראל, לבית לחם יהודה. נישאה לבועז, אבי אבותיו של דוד המלך.

רחוב רחל אמנו - נקרא על שם בתו של לבן, אשתו האהובה של יעקב, אם יוסף ובנימין, אחת מארבע האמהו‏ת. בנה השני, בנימין, נולד בארץ כנען. בלדתה אותו היא מתה, ונקברה בדרך אפרתה. לפי המסורת, מקום קבורתה הוא "קבר רחל" שבמבואות בית לחם.

רחוב רחל ינאית - נקרא על שם עסקנית, פעילה בתנועת העבודה בארץ ישראל וסופרת. היתה ילידת אוקראינה, ומ1908- חייתה בארץ ישראל. נמנתה עם ראשוני "השומר", תנועת הפועלים ו"ההגנה". הקימה את משתלת העצים הראשונה בירושלים והיתה המייסדת והמנהלת הראשונה של חוות הלימוד החקלאית לנערות בירושלים. ברבות הימים היה בעלה, יצחק בן צבי, הנשיא השני של מדינת ישראל.

רחוב שלומציון המלכה - נקרא על שם שלומציון אלכסנדרה (67-137 לפה"ס), מלכת יהודה בשנים 67-76 לפה"ס, שמלכה לאחר מות בעלה, המלך אלכסנדר ינאי. היא הקפידה על קיום המצוות והמסורת הדתית ושינתה את מדיניות בעלה כלפי הפרושים. בענייני חוץ היא נקטה מדיניות של שלום.

רחוב שרה אהרונסון - נקרא על שם שרה אהרונסון, מראשי קבוצת ניל"י ומפעיליה, אחותו של אהרון אהרונסון. שרה ריגל‏ה‏ בימי השלטון התורכי לטובת הבריטים, נתפסה ועונתה קשות, עד ששמה קץ לחייה באמצעות אקדח.

רחוב שרה אמנו - נקרא על שם שרה, אחת מארבע האמהות, אשת אברהם ואם יצחק (בראשית יא, כט - כא, ג). שרה היתה עקרה שנים רבות וילדה את יצחק בהיותה בת 90. היא מתה בהיותה בת 127, ומקום קבורתה במערת המכפלה אשר בחברון.