רחובות על שם יישובים ותיקים בארץ

חזרה למפה הראשית

'חזרה לרובע ט

רחוב אחוזת בית - נקרא על שם השכונה הראשונה של תל-אביב, אשר נוסדה ב1909-. שכונת אחוזת בית הוקמה על שטח של חולות מצפון ליפו. מאוחר יותר היא התאחדה עם השכונות "נחלת בנימין" ו"גאולה", ויחד הן היו לתל אביב.

רחוב גבעת עדה - נקרא על שם המושבה גבעת עדה, הנמצאת ברמת מנשה, דרומית-מזרחית לזכרון יעקב. היישוב נוסד בשנת 1903 ונקרא על שם אשתו של הברון רוטשילד, "הנדיב הידוע".

רחוב גדרה - נקרא על שם המושבה גדרה שמדרום לרחובות, אשר נוסדה ב1884- על ידי אנשי ביל"ו על אדמת הכפר קטרה. בשנותיה הראשונות היו למושבה קשיים רבים, כמו לכל המושבות הראשונות.

רחוב גיא אוני - נקרא על שם המושבה ראש פינה שנוסדה פעמיים. בגלגולה הראשון, בשנת 1878, היא נקראה בשם "גיא אוני". היא הוקמה שלושה חודשים לפני ייסודה של פתח תקוה, ולכן ראויה היתה ראש פינה להיקרא "אם המושבות".

רחוב דגניה - נקרא על שם אם הקבוצות והקיבוצים, דגניה, שמדרום לכינרת. דגניה נוסדה ב1909- כיישוב יהודי ראשון ממזרח לירדן. היישוב התפרק לאחר שנה, ובשנת 1911 התיישבה במקום קבוצה חדשה. במלחמת העצמאות הגיע הצבא הסורי עד לשערי היישוב. היום קיימים שני קיבוצים בשם זה: דגניה א ודגניה ב.

רחוב זכרון יעקב - נקרא על שם המושבה זכרון יעקב השוכנת בחלקו הדרומי של הר הכרמל. המושבה נקראת על שם יעקב, אביו של הברון אדמונד רוטשילד אשר סייע למתיישבים והקים בה את היקב. המושבה נוסדה ב1882- על ידי חלוצים מרומניה. במלחמת העולם הראשונה היא שימשה מרכז לפעילות ניל"י, ארגון מחתרתי שפעל לטובת הבריטים ונגד הטורקים ששלטו אז בארץ. ראשי ניל"י (נצח ישראל לא ישקר) היו אבשלום פיינברג, שרה אהרונסון, נעמן בלקינד ואחרים. עצמות הברון ורעייתו הועלו ארצה בשנת 1955 ונטמנו במושבה. במקום הוקם לזכרם גן - "חוות הברון".

רחוב חדרה - נקרא על שם העיר חדרה השוכנת במרכז שפלת החוף, בין תל-אביב לחיפה. העיר נוסדה ב1890- על ידי חובבי ציון. ראשוני המתיישבים ייבשו את הביצות ועסקו בחקלאות, אך עם השנים הוקמו בה מפעלי תעשייה.

רחוב יסוד המעלה - נקרא על שם יישוב כפרי בעמק החולה, מצפון לגשר בנות יעקב. שם היישוב - יסוד המעלה - מקורו בפסוק "כי באחד לחודש הראשון הוא יסוד המעלה מבבל..." (עזרא ז, ט).

רחוב מזכרת בתיה - נקרא על שם המושבה מזכרת בתיה השוכנת מדרום לרחובות, שהיתה היישוב הראשון שנוסד ביוזמת הברון רוטשילד. המושבה נקראת על שם אמו. מזכרת בתיה היא עקרון המקראית. תושבי המושבה עוסקים בחקלאות ובתעשייה.

רחוב מקוה ישראל - נקרא על שם בית הספר החקלאי השוכן דרומית-מזרחית לתל-אביב, מקוה ישראל. בית הספר נוסד בשנת 1870 ביוזמת קרל נטר ומטעם חברת כי"ח (כל ישראל חברים), ומילא תפקיד חשוב בהתפתחות החקלאות בארץ.

רחוב נהלל - נקרא על שם מושב העובדים הראשון בארץ, שנוסד ב1926- בעמק יזרעאל. המושב תוכנן על ידי האדריכל ריכרד קאופמן במבנה של מעגל ריכוזי. נהלל שייכת לתנועת המושבים.

רחוב נס ציונה - נקרא על שם המושבה נס ציונה, שנוסדה ב1883- מצפון לרחובות והפכה עם השנים ליישוב עירוני למחצה. עד 1948 היתה נס ציונה המושבה היחידה בארץ שאוכלוסייתה מעורבת, ערבים ויהודים. במלחמת העצמאות נטשוה הערבים.

רחוב פתח תקוה - נקרא על שם אם המושבות, פתח תקוה, השוכנת בשפלה - ממזרח לתל-אביב. המושבה נוסדה ב1878- ונתמכה על ידי הברון רוטשילד. המתיישבים הראשונים ייבשו את ביצות הירקון. פתח תקוה הפכה לעיר ב1937-.

רחוב צפת - נקרא על שם העיר הגלילית צפת. העיר שוכנת על הר, בגובה של כ900- מטר מעל פני הים. היישוב היהודי בצפת לא פסק מעולם, ולכן יש בה אתרים היסטוריים יהודיים רבים: בתי כנסת, בתי מדרש וקברים של חכמי תורה וקבלה מכל הזמנים, ביניהם האר"י הקדוש ורבי יוסף קארו. ענפי הפרנסה העיקריים בה היום הם תיירות ונופש, מסחר ותעשייה.

רחוב ראש פינה - נקרא על שם המושבה הגלילית הוותיקה ראש פינה. המושבה נוסדה בשנת 1878 על ידי קבוצת יהודים מצפת ונקראה בשם גיא אוני, אך היא נעזבה. בשנת 1882 חודש בה היישוב על ידי עולים מרומניה שקראו לה ראש פינה, על פי הפסוק "אבן מאסו הבונים היתה לראש פינה" (תהילים קיח, כב).

שדרות ראשון לציון - השדרה נקראת על שם העיר ראשון-לציון אשר בשפלת החוף, דרומית לתל-אביב. בראשיתה היא היתה מושבה שנוסדה ב1882- על ידי קבוצת חלוצים מרוסיה ומאוחר יותר הצטרפו אליהם חברי ביל"ו (על שם הפסוק "בית יעקב לכו ונלכה באור ה'"). בראשון לציון נוסד הגן העברי הראשון ובית הספר העברי הראשון. ב1950- היא היתה לעיר.

שדרות רחובות - השדרה נקראת על שם העיר רחובות אשר בשפלת החוף, דרומית לראשון לציון. העיר נוסדה ב1890- כמושבה, על ידי חברת "מנוחה ונחלה" ובני העלייה הראשונה. רחובות היתה מרכז לגידול פרי הדר. נשיא המדינה הראשון, חיים וייצמן, הקים בה את ביתו, ושם מקום קבורתו. במקום קמו מכון וייצמן למדע והפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית.

רחוב שפייה - נקרא על שם כפר הנוער ובית הספר החקלאי על שם מאיר שפייה, השוכן במורדות הדרומיים של הכרמל.