רחובות על שם אישים

חזרה למפה הראשית

'חזרה לרובע ב

רחוב בארי - נקרא על שם ברל כצנלסון (1944-1887), שהיה מנהיג ציוני והוגה דעות. היה דמות מרכזית בהקמת ההסתדרות ומפלגת "אחדות העם". ב1952- ייסד את "דבר", עיתון פועלי ארץ ישראל, והיה עורכו הראשי. כמו כן ייסד את הוצאת הספרים "עם עובד". על שמו קרויים קיבוץ בארי, בית ברל ומכללת אוהלו שעל שפת הכינרת.

רחוב בורוכוב - נקרא על שם דב בֵּר בורוכוב (1910-1881), מייסד מפלגת "פועלי ציון" ומנהיגה. בורוכוב פיתח תאוריה על סוציאליזם יהודי וביסס את הציונות המרקסיסטית ("בורוכוביזם"). הוא חקר את שפת היידיש ואת ספרותה.

רחוב אבן גבירול - נקרא על שם רבי שלמה אבן גבירול (רשב"ג), משורר ופילוסוף יהודי שחי בספרד בשנים 1057-1020. התפרסם בשיריו ובספרי פילוסופיה - "מקור חיים" ו"תיקון מידות הנפש". חלק משיריו שובצו בסידור התפילה כשירי רשות.

רחוב הרב הרצוג - נקרא על שם הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג (1959-1888 ), רב וחוקר. היה הרב הראשי של יהודי אירלנד ואחר כך הרב הראשי האשכנזי הראשון במדינת ישראל. ייצג את היישוב בוועידות בין-לאומיות שדנו בעניין ארץ ישראל והיישוב היהודי.

שדרות הנשיא וייצמן - השדרה נקראת על שם הנשיא הראשון של מדינת ישראל, חיים וייצמן (1952-1874) . היה מנהיג ציוני וייסד את מכון וייצמן ברחובות - מכון לחקר המדע.

רחוב דוד ילין - נקרא על שם המחנך והחוקר דוד ילין (1941-1864), שהיה מראשי היישוב בארץ. דוד ילין כיהן כנשיא הסתדרות המורים, השתתף בהקמת "ועד הלשון", היה מומחה לשירת ספרד בימי הביניים וכיהן כפרופסור באוניברסיטה העברית. כתב ספרים בתחומים שונים: מקרא, בלשנות ושירת ספרד.

רחוב יוספטל - נקרא על שם גיורא יוספטל (1962-1912), שהיה מנהיג פועלים בישראל. שירת בתפקידים בכירים בסוכנות היהודית, ובשנת 1959 היה לשר העבודה. בשנות ה50-, שנות העלייה הגדולה, טיפל בקליטת עולים.

כיכר אלי כהן - הכיכר נקראת על שם אליעזר כהן, איש הביון הישראלי שהוצא להורג בסוריה. אלי כהן היה יליד מצרים שעלה ארצה ופעל בסוריה מטעם שירותי הביטחון של מדינת ישראל. ב1965- הוא נתפס והוצא להורג. בערים רבות יש רחוב ו/או בית ספר הנושא את שמו, וכן נקרא על שמו קיבוץ אליעזר ברמת הגולן.

רחוב הרב מימון - נקרא על שם הרב יהודה לייב מימון פישמן, מנהיג ציוני דתי (1875 - 1962) שכיהן במשך שנים כציר בקונגרסים הציוניים. עלה לארץ ב1913-, ייסד את "מוסד הרב קוק" בירושלים, כיהן כחבר בכנסת הראשונה והיה שר הדתות הראשון במדינת ישראל.

רחוב מקלנבורג - נקרא על שם נדבן מארצות הברית שתרם כסף לבניית המבנה הראשון של מגן דוד אדום באשדוד.

רחוב הנרייטה סולד - נקרא על שם מייסדת ההסתדרות הציונית "הדסה", הנרייטה סולד (1945-1860) . הייתה חברת ההנהלה הציונית העולמית. ב1933- היא התמנתה למנהלת עליית הנוער ומילאה תפקיד מרכזי בהצלת ילדים מגרמניה הנאצית. על שמה נקראים כפר סולד ומכון סולד.

רחוב הרב קוק - נקרא על שם הרב אברהם יצחק הכהן קוק (1935-1865), גדול בתורה, הרב הראשי הראשון בארץ ישראל, הוגה דעות וחוקר. היה נערץ על כל חוגי היישוב בארץ. הרב קוק דגל בציונות וייחס לה משמעות דתית, וניסה לגשר בין חילוניים לדתיים. הוא הקים בירושלים ישיבה שנקראת היום על שמו, "ישיבת מרכז הרב".

רחוב רמב"ם - נקרא על שם רבנו משה בן מימון (1204-1135), יליד ספרד, רופא ופילוסוף, שחי במרוקו ובמצרים. ספריו מקובלים ונפוצים בכל קהילות ישראל. הידועים שבהם: "משנה תורה" (עוסק בסוגיות ההלכה שבתלמוד) ו"מורה נבוכים". קברו של הרמב"ם נמצא בטבריה ורבים עולים להתפלל על קברו.

רחוב יצחק שדה - נקרא על שם יצחק שדה (1950-1890), שהיה איש צבא, מראשי ה"הגנה". יזם את הקמת הפלמ"ח והיה מפקדו עד שנת 1945. במלחמת העצמאות פיקד על מבצעים אחדים. על שמו נקראים הקיבוצים "משאבי שדה " ו"ניר יצחק" בנגב, ומושב "שדה יצחק" בשרון.