רחובות על שם דמויות ואישים

חזרה למפה הראשית

'חזרה לרובע א

רחוב מרטין בובר - נקרא על שם מרדכי מרטין בובר, יליד גרמניה, שחי בין השנים 1965-1878. היה מנהיג ציוני ופילוסוף יהודי, תרגם את התנ"ך לגרמנית ועסק בחקר ספרות הקבלה והחסידות.

רחוב הרב מנחם מנדל הגר - נקרא על שם אדמו"ר, מייסד חסידות ויז'ניץ, הנקראת על שם העיירה ויז'ניץ (היום באוקריינה). הרב מנחם מנדל הגר (1885-1830) כתב ספר בשם "צמח צדיק‏".‏

רחוב יאיר - נקרא על שם אברהם שטרן, שכינויו המחתרתי היה יאיר. יאיר, יליד פולין, חי בין השנים 1942-1907, היה לוחם מחתרת בארץ ישראל, מייסד ארגון הלח"י וחבר האצ"ל מראשיתו. יאיר התנגד להפסקת הפעולות הצבאיות נגד הבריטים בימי מלחמת העולם השנייה, והדבר הביא לפילוג באצ"ל ולהקמת הלח"י. יאיר נורה למוות על ידי הבולשת הבריטית.

רחוב יונה הנביא - נקרא על שם יונה בן אמיתי - נביא מגת חפר שניבא בימי ירבעם בן יואש. ספר יונה הוא החמישי בספרי תרי-עשר. מסופר בו על שליחותו של יונה הנביא לנינוה העיר הגדולה כדי להזהיר את יושביה מפני העונש הקשה הצפוי להם בשל מעשיהם הרעים. אנשי נינוה שמעו את דבריו וחזרו בתשובה. על פי אחת המסורות, קברו של יונה נמצא באשדוד.

רחוב מרזוק משה - נקרא על שם הרופא משה מרזוק, יליד מצרים ממוצא קראי, שחי בשנים 1955-1902. הוא נידון למוות בקהיר באשמת בגידה וריגול לטובת ישראל.

רחוב נורדאו - נקרא על שם מקס נורדאו, יליד הונגריה, שחי בין השנים 1923-1849. היה מנהיג ציוני, רופא והוגה דעות. הוא ניסח את תכנית בזל וטבע את המונח "בית לאומי".

רחוב אבא הלל סילבר - נקרא על שם אבא הלל סילבר, שנולד בליטא ב1893- וחי בארצות הברית עד 1936. סילבר היה רב רפורמי ומנהיג ציוני, שעמד בראש המגבית היהודית‏ המאוחדת והסוכנות היהודית בארצות הברית.

רחוב רוגוזין - נקרא על שם יש‏ראל רוגוזין, יליד וולוז'ין שברוסיה. הוריו הגרו לארה"ב והקימו שם מפעל למוצרי סריגה. הבן ישראל המשיך בדרכם ורכש מפעלי טקסטיל נוספים. בשנת 1958 הוא הקים באשדוד את "מפעלי רוגוזין", וייסד קרנות חינוך אשר באמצעותן נבנו שני בתי ספר מקיפים, בית ספר ימי, בית תרבות ומוסדות ‏צדקה אחרים.

רחוב רזיאל - נקרא על שם דוד רזיאל, שנולד ברוסיה וחי בין השנים 1910-1941. היה ממפקדי האצ"ל בשנים 1939-1932. הוא נאסר על ידי השלטון הבריטי ושוחרר. רזיאל התנדב לצאת בשליחות הבריטים לחבל במתקני הנפט בעירק ונהרג בהפצצה גרמנית ליד בגדד . ב1961- הועלו עצמותיו ארצה והוטמנו בהר הרצל בירושלים.

כיכר שרת - נקראת על שם משה שרת (שרתוק), שחי בין השנים 1965-1894. היה מנהיג ציוני, שר החוץ הראשון של מדינת ישראל וראש הממשלה השני שלה.