הקלת העומס בכבישים
 

 

 

 

 


הרעיון המרכזי:

 

בשנת 2010, הערים הגדלות בארץ יהיו אזור אורבני צפוף שיכללו את הפרברים

 ואת ערי הלווין הקטנות שמסביבן. הצפיפות במרכזים עירוניים וצרכי התחבורה

להסעת אנשים וסחורות, ייצרו לחץ תחבורתי על מערכת הכבישים שכבר היום

הנה עמוסה מדי בשעות מסוימות. עומס יתר גורם לחץ על הנהגים המוביל

להתנהגות אלימה. כל אחד רוצה להגיע מהר יותר ליעדו והוא מוכן לדחוף ולהידחף

ואיננו מתחשב בזולתו.

 

השיעור מדגיש את הקשר הסיבתי הקיים  בין הצפיפות בדרכים ובין עצמת תופעת

 האלימות בדרכים. עלייה ברמת החיים מביאה אתה גידול בכמות כלי הרכב שברשות

 הציבור ולגידול בכמות כלי הרכב הנוסעים בכבישים. כאשר אין שינוי בנפח התעבורה

שמערכת הכבישים יכולה להוביל, ואילו כמות כלי הרכב גדלה, נוצר גודש בדרכים

המביא לתופעות שליליות כמו תאונות דרכים ואלימות בדרכים. החברה המודרנית יכולה

 להתמודד עם תופעות אלו בכמה דרכים שאותן ננסה לזהות בשיעור זה.

 

תופעת התוקפנות המתפתחת כתוצאה מעומס בכבישים, גוררת אתה חוסר זהירות

ותאונות דרכים. עידן התוקפנות והתגברות על יצר זה אינו אחיד אצל כל האנשים.

ישנם כאלה שמצליחים לרסן את עצמם וישנם כאלה שאינם מצליחים לרסן את עצמם.

יש להניח שתמיד ימצאו כאלו שיצרם גובר עליהם ולכן החברה צריכה למצוא פתרונות

כאלו שיקטינו את הנזק מביטוי האלימות. פתרונות אלו יכולים להיות בתחום החינוך

והפניית ביטוי התוקפנות לאפיקים לא מסוכנים. פתרונות אלו בתחום התחבורה צריכים

 לצמצם את הגורמים והסיבות להתהוות התוקפנות.

 

בנושא זה נעסוק בפתרונות אלטרנטיביים שיפחיתו את העומס על הדרכים המוליכות

אל מרכזי הערים וברחובות הראשיים. הפחתת העומס תביא לצמצום החיכוך ולהקטנת

הצורך באלימות.

 

 

 

 

מטרות השיעור:

התלמידים יהיו מודעים למצבים שבהם מתפתחים סכסוכים ומריבות שעלולים

להפוך לאלימים.

להביא את התלמיד למודעות של השפעת עומס התחבורה על ביטויי האלימות.

להניע את התלמיד לחשיבה על פתרונות אפשריים לצמצום האלימות.

התלמידים יבינו שאלימות כלשהי, מילולית או פיזית, הנה תופעה שלילית המביאה

לריחוק בין אנשים.

 

  שלבי הפעילות:

עבודה עצמית:

דיון במליאת הכיתה

זמן ההפעלה: שיעור אחד.

חומרים: דף עבודה עצמית, כלי כתיבה, חומר רקע עיוני.

 

מהלך הפעילות:

 

שלב א'- עבודה עצמית.

המורה יחלק לתלמידים את דפי העבודה וחומר רקע. כל תלמיד יקרא את החומר

ויענה על השאלות בדף העבודה העצמית.

 

שלב ב'- דיון במליאת הכיתה.

לאחר שכל התלמידים יסיימו את העבודה העצמית, תתכנס מליאת הכיתה לדיון.

 כל תלמיד יוכל להתייחס לשאלות המורה, והמורה יסכם את התשובות בטבלה

על גבי הלוח.

 

טבלה לריכוז תשובות

 

תדירות בשעה

מהירות נסיעה

קיבולת נוסעים

בעיות אלימות

בטיחות

חסרונות

יתרונות

אמצעי

תחבורה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

דף עבודה עצמית 


 

 

הבעיה:

 

בעשור הבא תהיה צפיפות בלתי נסבלת במרכזי הערים הגדולות ובכבישים המוליכים

 אליהן מהפרברים ומהערים הקטנות שמסביבן.

הצפיפות בכבישים יוצרת לחץ על הנהגים, בעיות בטיחות, זיהום אוויר ואלימות.

בדפי העבודה שלפניכם מוצעים פתרונות למצב זה באמצעי תחבורה בטיחותיים

המיועדים להסעת המונים. לימדו אותם וחישבו, מהם היתרונות והחסרונות של כל אחד

מהפתרונות. את תשובותיכם רשמו בדפי העבודה.

 

שאלות

 

1.     מהם החסרונות הבטיחותיים של אמצעי התחבורה?

2.     אילו בעיות כלכליות, חברתיות וסביבתיות עלולות להיווצר כתוצאה מאמצעי

התחבורה המוצע?

3.     אילו זכויות דרך היית מציע לאמצעי התחבורה כדי לעשותו בטיחותי ויעיל יותר?

4.     השלם לפי הערכתך את הנתונים הטכניים של כלי התחבורה (קיבולת נוסעים,

מהירות נסיעה, תדירות מופע בשעה, אמינות, בטיחות)?

5.     היכן הייתם ממליצים ליישם כלי תחבורה זה בישראל?

6.     במה פותר אמצעי תחבורה זה את בעיית האלימות?

 

 

       

                 

 

 

 

חזרה לתפריט בטיחות בדרכים

חזרה לדף הראשי

השתנה לאחרונה: תאריך 5.12.2000

 

 

 

---
800x600 מומלץ לצפייה ברזולוציה
עיצוב וביצוע: גואל דרורי