גלגלו של "חד-גדיא"

 

תערוכה דידקטית ארבעה גלגולים ארבעה אמנים

 

בתערוכה זו מוצגים ציורים-תבליטים מקוריים של האמנית נירה סביר וצילומי ציוריהם

של האמנים: אורי פייבוש, אל ליסיצקי ופראנק סטלה.

 

y    מזמור החד- גדיא צורף בפעם הראשונה להגדת פסח בפראג ב-1590 המזמור נכנס להגדה  כסמל לתקווה ולגאולה מהגלות וכדרך לשיתוף הילדים בסיפור יציאת מצריים- קיום מצוות  "והגדת לבניך ".

 

y    בשנת 1739 סופר הסת"ם אורי פייבוש כתב ואייר את הגדת הפסח: "הגדת קופנהגן". ציורי החד-גדיא שלו מופיעים בהגדה כחלק ממצוות  "הידור המצווה".

 

    ציוריו של אורי פייבוש צויירו בצבעי מים על נייר קלף וחותמים את הגדת פסח. מידותיהם: 5/5 ס"ם כ"א.

y    האמן היהודי רוסי אל ליסיצקי שחי בין השנים: 1890 1941 צייר בצבעי גואש את סדרת החד-גדיא כהכנה להדפסי אבן צבעוניים. בסדרה זו התכוון ליסיצקי לשכנע את היהודים הצעירים לעזוב את הדרכים הישנות ולבחור נתיב חדש המוביל לחיים אחרים הקומוניזם פתרון בחסות אלוהים.

 

איוריו של אל ליסיצקי נעשו בגואש ודיות על נייר. מידותיהם: 28/23 כ"א.

 

y    פראנק סטלה צייר אמריקני ממוצא יהודי נולד בארה"ב ב-1936 . בשנת 1981  ביקר במוזיאון תל-אביב בעת שהוצגה בו תערוכת ציורי "החד גדיא" של אל ליסיצקי. כשהתעקב סטלה ליד הציורים אמר למארחו: "אולי אעשה משהו בקשר לעבודות אלה". ואכן, כשחזר לארה"ב החל לעבוד על סדרת ההדפסים "חד-גדיא לפי אל ליסיצקי" כדי להראות שבמאבק בין הכוחות האמנותיים השונים (בשנותה- 80 ) על מקומם, הציור המופשט הוא המנצח ויביא את הסדר לעולם האמנות. באביב 1986 הוצגו במוזיאון תל-אביב זו לצד זו, שתי הסדרות: "חד גדיא" של אל ליסיצקי ו"חד- גדיא" של פראנק סטלה.

 

      עבודותיו של פראנק סטלה נעשו בצביעה ידנית ותדביק הדפסי: אבן, לינוליאום

ורשת מידותיהן :140/130 ס"מ כ"א.

 

y    האמנית נירה סביר נולדה בישראל ב-1945. משנת 1971 מתגוררת במושב לכיש. בקיץ 1986 נירה ביקרה במוזיאון תל-אביב וצפתה בתערוכת ה"חד-גדיא" של ליסיצקי  וסטלה, והתרשמה עמוקות מהתערוכה. בעקבות ניסיונות להסביר לבנה הצעיר את הציורים של סטלה החליטה להתמודד עם הנושא ויצרה עשר עבודות גדולות ממדים, עשירות בצבע ובחומריות התואמות את מזגה הסוער. שבועיים לאחר סיום ציור הסדרה, ארע לה אסון בנה הבכור, ארז, שם קץ לחייו. בדיעבד הפכה הסדרה שיצרה למעין נבואה ושיקוף לסיפור חייו וגורלו הטראגי של ארז.

 

     ציוריה של נירה סביר עשויים בטכניקה מעורבת: צבעי שמן, אקריליק, צבע תעשייתי,

הדבקות קרטון ונייר על עץ. המידות הבסיסיות: 125.122 ס"מ כ"א.