תצפיות מאנדרטת חטיבת הנגב ,
 וביקור בבית  אשל.

נקודות במסלול

חורבות תל עומרי, אנדרטת חטיבת הנגב, בית אשל וחוות הסוסים.

אופי המסלול–מסלול משולב של רכב, הליכה ואפילו רכיבה על סוסים.

משך הטיול   אפשר לסיים בשעה או ביום שלם, תלוי בכם.

עונה ממומלצת–כל עונות השנה.

תיאור סכמטי של המסלול:

(1) חורבות תל עומרי :

מעברו הצפוני של כביש עומר - באר שבע, ובקרבה לאפיק הנחל, מוליכה דרך עפר לגבעה נמוכה שניתן לזהותה על ידי חורשת האקליפטוסים שעליה. בראש הגבעה מצויה חורבת תל עומרי. במקום ניתן לראות שרידים של מבנים מהתקופה הביזנטית, רצפת פסיפס שכוסתה מחדש בעפר בכדי שלא תינזק מעוברי אורח שונים, ובאר מים ששרד כמעט ללא פגע בצורת פעמון. באר מים זה, אשר נחשב לאחד מיני רבים באזור זה, שימש את תושבי אל עומרי העתיקה כמקור מים חיוני ביותר.

עם קום המדינה שכן על הגבעה הקיבוץ חברונה שהוקם על ידי יוצאי חטיבת הנגב, הקיבוץ שרד שנה בלבד והתפרק אך מאוחר יותר התפתח לישוב עומר כיום. בשנת 1954 הוקם המושב עומר דרומית יותר לבאר שבע. מראש הגבעה ניתן לראות את מגדל המים הישן של המושב מראש הגבעה ולצפות באפיקו של נחל בתרים. נקודה זו נקראת בקעת בתרים ובמרכזה שרידי מבנה גדול אליו כדאי להתקרב לתצפית קרובה יותר.

ודאי שמתם לב אתם עומדים גם בנקודת תצפית טובה על עומר והפארק התעשייתי החדש של הישוב. לאחר מכאן אפשר להמשיך בטיול רגלי לתחנה הבאה שהיא אנדרטת חטיבת הנגב, העצלים מבינכם מוזמנים לנסות ברכב את הכביש החדש שנסלל למעלה האנדרטה, סמוך לשכונה החדשה של באר שבע, רמות.

 (2) אנדרטת חטיבת הנגב :

רקע

האנדרטה בנויה על גבעה שנשאת לגובה של 369 מטר, היא הוקמה ב 67 ונחנכה ב - 68  בטכס חגיגי במסגרת חגיגות העשרים לשחרור באר שבע והנגב כיד ללוחמי חטיבת "הנגב" של הפלמ"ח. היא מורכבת מ – 17 מבנים שחלקם שמסמלים ומנציחים את מלחמת השחרור,  סיפורי הקרבות ואת שמות לוחמי החטיבה שנפלו במערכה.  האנדרטה סווגה כאחת מ – 12 הדוגמאות הטובות ביותר בעולם ליצירת אומנות העשויה מבטון.

 תוך כדי המסלול תוכלו לזהות אתרים שונים בבקעה כגון בית אשל, תל באר שבע, מושב נבטים ועוד.  מומלץ להתחיל בכיכר המבצעים אשר ברצפתה טבועות 9 מפות קרב, משם לעבור בין שני הקירות המשופעים המוליכים אל כיפת הזיכרון, כאשר עומדים במרכזה נשמע הד מיוחד שנוצר בשל המבנה של הכיפה. כדאי להמשיך מכאן לבונקר ולצאת לתצפית על העיר באר שבע ושכונותיה הצפוניות החדשות ובייחוד על רמות הקרובה.

לילדים -   בתום התצפית יוכלו להנות מהליכה במבנה שנקרא "הנחש המבותר",  טיפוס במעלה המגדל, אמת המים, הבאר, וממעיין מבוך.  

(3) בית אשל:

בשנת 1943 הוקם 2 ק"מ דרומית מבאר שבע בית אשל וכמוהו גם המצפים גבולות ורביבים המסמלים  את ראשית ההתיישבות החלוצית בנגב, שלושת המצפים דומים מאוד בעיצובם. בבית אשל עצמו נותרו שרידי גגות ה"טירה" בלבד משום שכוסתה בעפר שנשפך כמגן מפני הפגזות המצרים.

מתיישבי בית אשל הקימו ב 1949 את מושב "היוגב" בעמק יזרעאל ומאז המקום שומם.

 

 (4)חוות הסוסים:

 אחרי העצירה בבית אשל תוכלו לעצור בחוות הסוסים הנחמדה שנמצאת ממש בסמוך לתחנה האחרונה שלכם, אם ברצונכם להתרענן במזנון או אפילו לפנות מעט זמן לרכיבה מהנה על הסוסים.